İskoçya’daki Edinburg Üniversitesi’nde mobil iletişim profesörü Harald Haas yeni geliştirdiği çılgın projesinde haklıysa, sadece birkaç yıl içinde internetimizi modem ve Access Pointler aracılığıyla değil ampuller aracılığıyla elde edeceğiz. evet yanlış duymadınız evde kullandığımız ampuller

’Li-Fi temel olarak Wi-Fi ile aynı, sadece küçük bir fark var; biz radyo sinyallerini kullanmak yerine veriyi kablosuz bir şekilde aktarabilmek için LED ışıkları kullanıyoruz.’’ diyor Haas.

Gelin bu yeni teknolojiyi biraz yakından inceleyelim.

Bu teknolojiyi tam olarak anlayabilmemiz için önce wifi teknolojisinin mantığını anlamamız gerekiyor.

Wifi Ne Zaman Hayatımıza Girdi ?

Amerika Merkezli Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (Institute of Electrical and Electronics Engineers, IECC) tarafından 1997 yılında IEEE 802.11 standardıyla ortaya çıktı. henüz yapı standardı oturmamış olan Wifi 1999 yılında da yavaş yavaş yaygınlaşarak kullanılmaya başlandı, kullanılmaya başlamasıyla birliktede her cihazın stabil şekilde bağlanabilmesi içinde belli bir standarda oturtulmaya başlandı.

Wifi bant genişliği nedir?

Wifi Teknolojisi tamamı ile radyo sinyallerini kullanarak çalışan bir teknoloji Bant genişliği ise kablosuz şekilde veri iletimini sağlayan radyo frekansı aralığı anlamına geliyor.

Kablosuz Ağlar için belirlenen frekans aralığı ise 2.4 Ghz ile 5 Ghz Aralığındadır.

Frekans yükseldikçe veri transferi hızı artar ancak sinyal kapsama alanı daralır. Wi-Fi bağlantılarının temel farkı hız ve frekansla alakalıdır. Hız, ağın ne kadar veri iletebildiğini ifade eder. Mbps (Megabits per second) şeklinde ifade edilen bu değer “saniyede iletilen 1 milyon Bit” anlamına gelir. Frekans ise ağın 5 GHz mi 2.4 GHz üzerinden mi yayın yaptığını belirtir.

Wi-Fi radyo dalgaları çoğunlukla ya 2.4 GHz ya da 5 GHz frekans aralığındadır, İki frekans arasında ortaya çıkan en büyük fark 5 GHz frekansındaki bir cihazın 2.4 GHz’in yarısı kadar bir alana sinyal yayabilmesidir. Ayrıca 5GHz frekanstaki sinyal duvarlar gibi katı cisimleri aşamaz ve bağlantı kesintiye uğrar. Ancak 5 GHz frekansta çok daha hızlı bir şekilde veri transferi yapılır.

wifi ile alakalı bu bilgileri öğrendiğimize göre şimdi Li-Fi Teknolojisine geçebiliriz.

Lİ-Fi Nasıl Çalışır ?

Li-Fi Teknolojisi de tıpkı Wifi Teknolojisi gibi dataları elektromanyetik şekilde transfer ediyor bu aşamada en önemli nokta ise Wİ-Fİ teknolojisi radyo frekanslarını kullanıyorken Lİ-Fİ teknolojisi bildiğimiz görünen ışığı kullanıyor. Görünür Işık İletişim Sistemleri sınıfına giren bu yeni teknolojinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için donanım olarak bir adet ışık alıcı foto-dedektör ve bir de alınan sinyali işleyip aktarılabilir veriye çevirecek bir ekipmana ihtiyaç duyuluyor.

Led lambaların yarı iletken olması gönderilen enerjinin insanoğlunun alğılıyamayacağı şekilde kısa sürelerde veri azaltılıp arttırılabilir. bu anlamda, LED lambada bulunacak olan sinyal işleme donanımı ile iletilebilir hâle gelen veriler, ışık ışınlarında yaşanacak olan küçük farklılıklar ile gönderilecek ve cihaz tarafında ise foto-detektör (fotodiyot) ile toplanacak.

Li-Fi teknolojisinin Uçaklarda Kullanımına Bir Örnek.

Li-Fi Teknolojisinin Bizlere Getirisi Neler?

  • Yaşadığımız dünyada fazlasıyla dolu olan radyo frekanslarını kullanmadığı için Li-Fi, Wi-Fi’a göre 10.000 kat daha fazla kapasitenin kullanımına imkân tanıyor.
  • Tek dağıtıcı cihaz ile 100’den fazla cihazın internete bağlanmasına olanak tanıyarak Nesnelerin İnterneti’nin (IOT) hayata geçmesine ön ayak oluyor.
  • Veri iletişimini ve aynı zamanda aydınlatma görevini tek cihaz üzerinden yaparak 100 kat enerji tasarrufu sağlıyor.
  • Baş ağrısı, kanser ve dahası gibi Wi-Fi’ın sebep olabileceği bütün sağlık sorunlarını ortadan kaldırıyor.
  • Sıkı durun: Li-Fi teknolojisi ile saniyede 224 Gbps veri transfer hızına ulaşmak mümkün oluyor.

Bu teknolojinin kullanıcılar arasında ne zaman yaygınlaşacağı isehenüz netlik kazanmadı. Öncelikle Li-Fi’ın çalışmasına olanak tanıyacak altyapının oluşturulması ve daha sonrasında kullanıcıların, Li-Fi ile çalışabilecek cihazları edinmesi gerekiyor. Li-Fi teknolojisinden yararlanabilmek için LED lambanın sürekli açık kalmasının gerekmesi ise bu teknolojinin bir dezavantajı.

Diğer bir yazımda görüşmek üzere şimdilik hoşcakalın