Günümüzde oyun sektörünün de gelişmesiyle oyuncuların kullandığı ekipmanlara ilgi de günden güne artıyor, oluşan bu devasa pazarda oyunculara yönelik klavyeler mouselar özel pedallar tuşlar kulaklıklar gibi ekipmanlar bu işin ana parçaları.

Gaming Mouselar Tüm Oyunlar için vazgeçilmez bir ekipman peki oyunlarımızda ana kullanım parçası olan bu ekipmanda nelere dikkat etmek gerekiyor ? daha rahat bir oyun için neler gerekir hepsi bu yazımda.

DPI Nedir ?

DPI Faremizde bulunan optik veya lazer kısımlarında inch başına düşen nokta sayısını temsil ediyor diğer bir deyişle ise mouse hassasiyeti olarak karşımıza çıkıyor. 600-5000 arası değerlere sahip olabilen DPI da mouselar mevcut Gündelik olarak kullandığımız farelerde bu değer ortalama 600-800 DPI arasıdır. FPS RPG tabanlı ve Aksiyon türü oyunlar oynuyorsanız kullanacağınız mouse 3600-5000 Arası DPI de olmasını şiddetle tavsiye ediyorum. DPI değerlerini istediğiniz gibi hem bilgisayarın ayarından hemde farenizle birlikte gelen yazılım aracılıgı ile Atanmış olan kısayol tuşlarıyla rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Makro Özelliği Nedir ?

Kullandığınız mouslarda Makro özelliği oldukça önemli bir unsur, Oyuncu Mouselarını incelerseniz üzerlerinde sağ ve sol klik tuşları dısında çeşitli yerlerde de tuşların olduğunu görürsünüz bu tuşlar sizin için kolaylık olsun diye oluşturulmuş tuşlardır. Örneğin Oynadığınız Oyunda F9 Tuşu ile Heal (Can) Basıldığını düşünelim, Oyunun en hararetli anında bu tuşa basmak size zor gelebilir ancak Oyuncu mouselarında biraz önce yukarda bahsettiğim gibi bulunan ekstra tuşları kullanarak Heal basma tuşunu bu tuşlara atayabilirsiniz. Üreticiden üreticiye farklılık gösterse de yardımcı bir program kullanılarak yapılan bu tuş atama (Tuş Programlama) işlemine Makro denir.

Oyuncu Mouse’u Kablolu Mu Olmalı yoksa Kablosuz Mu ?

Mouse seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli unsurlardan bir tanesi de budur. Kablosuz Mouselar ortamdaki Kablo karmaşasından kurtarsa da kendine has kronik problemleri de beraberinde getiriyor, bunların en başında Oyunun en can alıcı yerindeyken Mouse pilinizin bitmesi oyunu kaybetmenize sebep olup moralinizin bozulmasına sebe olabilir bu nedenle 1. tercihiniz kablolu mouselar olabilir. 2. bir neden ise kablosuz mouselar kullandıkları teknoloji itibariyle bilgisayarınız da bulunan bir alıcıyla sinyaller vasıtasıyla haberleşir. haberleşme esnasında bir direk bağlantı olmadığından mouse dan bilgisayara gönderilen sinyaller gecikmeli olarak gider buda oynadıgınız oyunda siz fark etmeseniz bile az da olsa bir gecikmeye sebep olabilir, bu sebeple kablolu mouse kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

SONUÇ

Sonuç olarak bir Oyuncu Mouse Almak istediğinizde DPI aralığı 3600-5000 arası DPI bir mouse tercih etmeli ve en iyi performansı alabilmek için Kablolu türden cihazlar almalısınız.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.