Bilindiği üzere Aralık 2019 yılında ortaya çıkan gizemli hastalık corona virüsü bir diğer adıyla covid 19 yarasa veya benzeri bir hayvanda hücreleri bölünürken bir hatalı bölünme sonucunda mutasyona uğrayarak insanlara bulaşmaya ve dünyayı tehdit eder hale gelmeye başladı öyleki geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü Corona virüsünü Bulaşıcı olan kategorisini yükselterek pandemi kategorisine aldı (dünya çapında bulaşan ve tehdit eden) bu virüs şu ana kadar 127.000 kişiye ve 160 ülkeye bulaştı virüsten dolayı ölenlerin sayısı 3000 i geçerken bu oran bulaşan ve ölenlere göre oranlandığında %2.5 seviyelerinde seyretmekte. son olarak geçtiğimiz günlerde de ülkemizde 1 kişide görülen bu hastalık tüm halkta tedirginliğe sebep oldu. peki korona virüsünden korunabilirmiyiz neler yapabiliriz bulaşma şekli neler öncebiraz buna göz atalım.

 

Korona / covid-19 Nasıl Bulaşıyor ?

Korona virüsü şuan saptandıgı kadarı ile bulaşıcı olma seviyesi daha önce ortaya cıkan küresel virüslere göre oldukça bulaşıcı. Mevsimsel grip gibi yakın temas, öksürük, aksırık ve tokalaşma gibi yollarla insanlar arasında yayılım gösterebilir. Ağız burun yoluyla bulaşan virüs, alt solunum yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılabilmektedir. Ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır. Yapılan Son Açıklamalara göre söz konusu virüs gözlerden de bulaşabildiği keşfedildi. italyada bir otelde ise kalan misafirlerde virüsün artması sonucu yapılan araştırmada  virüsün Klima yoluyla da bulaşabileceğini de gözler önüne serdi.

Belirtileri Neler ?

İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş
Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
Solunum sorunları ve nezle
Denge sorunları

Bulaşmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir ?

virüsün şu ana kadar bulunabilmiş bir tedavisi yok ancak bulaşma ihtimalini en aza indirmenin bir takım yolları da bulunuyor.

Virüsün bulaşmasını önemli ölçüde engelleyen şeylerin başında elbetteki koruma maskeleri geliyor bu maskeleri sıklıkla özellikle kapalı ortamlarda kullanılması tavsiye ediliyor.

bir diğer kuralımız ise hijyen hijyen kurallarına oldukça dikkat etmek ve elleri sık sık yıkamak gerekiyor. Tokalaşma öpüşme ve kapalı ortamları havalandırmadan uzun süre durmakta bulaşma riskini tetikliyor bu sebeple eger kalabalık ve kapalı bir ortamdaysanız bulundugunuz ortamı sık sık havalandırmak yine bulaşma riskini azaltacaktır. Özellikle havasız ortamlarda klima kullanılması da bulaşma riskini tetiklediğinden klimaların çalıştırılmaması tavsiye ediliyor zira klimalar ortamı ısıtmak veya soğutmak için hali hazırda içerideki havayı kullandıgından bulaşma riskini arttıyor virüs her ne kadar yaz ayının gelmesiyle yayılma oranının düşeceği söylense de yine de tüm hijyen kurallarına uymak çok önemli. bir diğer bulaşma şekli ise yaz aylarının yaklaşması sebebiyle ortaya çıkcak olan sivrisinekler de hastalığın yayılması konusunda tehlikeli boyut kazanabilir bu sebeple sivrisinekler için de önlem almak gerekebilir. zira sivrisinekler vücudunda virüs olan  A kişisini soktuktan sonra farklı bir kişiye giderek onu da sokması virüsü bulaştırabileceği anlamına geliyor.