Youtube ve Çoğu video servislerini sıklla kullanıyor zaman zaman oyun fragramlarına, oyunlara, dizelere göz atıyoruz izlediğimiz videolarda zaman zaman arkaplanda çalan bir müzik hoşumuza gidiyor veya dikkatimizi çekiyor işte böyle zamanlarda sizi büyük bir zahmetten kurtararak aradığınız şarkıları hızlıca bulmanızı sağlayan bir takım araçları tanıtıcaz.

Videonun Açıklamasını Kontrol Edin

İlk ve en basit yapmamız gereken araştırma videonun açıklaması oluyor bazen yayıncılar müziğin kime ait olduğu info bilgisi video açıklamasında paylaşabiliyor veya youtube yine video açıklamasında telif ihlalini engellemek amacıyla müziğin sahibini belirtebiliyor ilk olarak bu kısma bakabilirsiniz.

Yorumları Kontrol Edebilir veya Yorumlarda Sorabilirsiniz.

Oldukça Eski bir yöntem genelde başarıya ulaşırsınız sormadan çekinmeyin yorumlarda da arayabilirsiniz hatta yorumları tek tek gezmek yerine chrome için cıkartılmıs olan plugin eklenti) kullanarak hılıca sonuca ulaşabilirsiniz. pluginimiz Comments Search for YouTube

Bir Müzik Tanıma ve Tanımlama Yazılımı veya Sitesi Kullanabilirsiniz.

Shazam ve Soundhound gibi müzik tanıma uygulamaları, hangi parçanın çaldığını bulmaya yardım eden uygulamalardr telefonunuza kurarak kullanabilirsiniz. ayrıca YouTube videolarında kullanılan şarkıları tanımlamak konusunda uzmanlaşan birkaç uzantı daha vardır.

AHA Music (Chrome)

Videonuzu oynattıktan sonra, bu Chrome uzantısının simgesini tıklayın. Şarkının kendisi ilk dakikada oynatılmaya başladığı sürece videoda kullanılan şarkıyı tespit etmeye çalışır. AHA Music ayrıca, tanımladığı tüm şarkıların geçmiş kayıtlarını da korur, böylece kolayca tekrar bakabilirsiniz. Şarkıyı Spotify’da hemen yayınlayabilirsiniz. Ancak, daha sonra başlayan bir şarkıyı tanımlamak istediğinizde, bir dakikalık sınırlama bir vardır.

Shazam (Android, iOS)

Shazam en iyi müzik tanımlama uygulamasıdır ve YouTube videoları için iyi çalışır. Uygulamayı mobil cihazınıza indirmeniz gerekir, ancak bunu masaüstü için de kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda bir video izlerken, telefonunuzdaki Shazam’ı açın. Şarkı çalmaya başladığında telefonu hoparlörlere yakın tutun ve Shazam bunu tanımlayacaktır.

Telefonunuzda bir YouTube videosu izliyorsanız Pop-Up modunu kullanın. İlk önce Shazam> Shazam> Ayarlar> Pop-up Shazam’a gidin ve etkinleştirin. Videonuza geri dön ve çal. Tanımlamak istediğiniz şarkı çalınırken, yüzen Shazam düğmesine dokunun ve basılı tutun. Yine, Shazam şarkıyı tanımlayacak ve sonunda ne olduğunu anlayacaksın.

yukarda bahsettiğim uygulamalar yardımıyla aradığınız şarkıları rahatlıkla bulabilirsiniz.Aha Music Bu Konudaki Favorilerimdendir denedim gayet başarılı